10 kryesuesit më të mirë falas për laptopë në vitin 2020

Duhet të mbroni laptopin tuaj, por nuk dëshironi të paguani pasuri për një VPN premium? E kuptoj plotësisht. Kjo është arsyeja pse vendosa të gjej dhjetë VPN më të mira falas për laptopë.

Mbani në mend se asnjë “VPN falas” nuk është kurrë me të vërtetë falas. Disa shkarkime falas VPN malware në pajisjen tuaj dhe gjurmoni gjurmët tuaja dixhitale.

Kjo është arsyeja pse unë rekomandoj të përdorni një shërbim premium si NordVPN. Ai përdor veçori të përparuara të sigurisë dhe ka një politikë të rreptë të mos-logs që garanton anonimitetin tuaj. Plus, ajo mund të zhbllokojë të gjitha shërbimet më të mira të transmetimit, përfshirë Netflix SHBA. NordVPN ka një Garanci pa para për 30 ditë pa rrezik kështu që mund ta provoni para se të regjistroheni.

Lajmi i mirë është që ka disa VPN falas që janë të sigurta për t’u përdorur. Kam testuar 33 VPN për të gjetur VPN më të sigurta për të mbrojtur laptopin tuaj. 

VPN më të mira falas për laptopë – Udhëzues i shpejtë

 1. NordVPN: Të dhëna të pakufizuara, serverë të shpejtë të rrufeve dhe karakteristika të forta të sigurisë, përfshirë mbrojtjen e rrjedhjeve DNS dhe IPv6. Ju mund të provoni NordVPN me garancinë e tij 30-ditore për kthimin e parave.
 2. Windscribe: 10 GB të dhëna falas në muaj dhe aftësia për të anashkaluar censurën dhe geoblocks, por nuk mund të zhbllokojë Netflix SHBA.
 3. TunnelBear: 500MB të dhëna falas në muaj dhe servera në 22+ vende. Këto janë të dhëna të mjaftueshme për të kontrolluar postën elektronike dhe mediat sociale, por nuk mund të përroni ose transmetoni.
 4. ZenMate: Të dhëna të pakufizuara falas dhe kriptim të shkallës ushtarake, por kufizon shpejtësinë tuaj në 2Mbps. Ky është i përshtatshëm për shfletim, por nuk është aq i shpejtë sa për torrenting ose streaming në përkufizim të lartë.
 5. ProtonVPN: Të dhëna të pakufizuara falas dhe fshehtësi të përsosur përpara, por ju keni akses vetëm në tre lokacione të serverit.

Shikoni 5 VPN-të e tjera të lira për laptopë

Farë është kapja me VPN Falas?

VPN-të e lira tingëllojnë shkëlqyeshëm në teori, por ato mund t’ju kushtojnë më shumë sesa një VPN premium në planin afatgjatë. Le të shqyrtojmë rreziqet me të cilat mund të përballeni nëse përdorni një VPN falas në laptop.

siguri

Ndërtimi i një VPN të sigurt kërkon shumë planifikim, dhe zhvillimi është shumë i kushtueshëm. VPN falas nuk mund të investojnë aq shumë para në ndërtimin dhe mirëmbajtjen e rrjetit të tyre.

Shumica e VPN-ve falas kursejnë para duke shkurtuar veçoritë thelbësore të sigurisë. Ata përdorin protokolle më pak të sigurta të kriptimit, dhe disa madje regjistrojnë aktivitetin tuaj të shfletimit për t’ua shitur reklamuesve.

Duke folur për reklama, shumë VPN të lira shfaqin shfaqje çrregulluese, dhe disa janë kapur duke shkarkuar malware të dëmshëm për pajisjet e përdoruesve. 

VPN Premium mund të lejojnë të investojnë në karakteristika më të forta të sigurisë, si çelsat e vrasjes dhe enkriptimi i shkallës ushtarake. Ata kanë sukses ose dështojnë bazuar në reputacionin e tyre, kështu që ata nuk rrezikojnë të humbasin biznesin duke zbuluar informacionin tuaj ndaj palëve të treta.

pajtueshmëri

Shumica e VPN-ve falas që kam testuar kishin vetëm aplikacione për Windows. Nëse laptopi juaj ekzekuton macOS, Linux, ose Chrome OS, nuk keni fat.

Edhe nëse laptopi juaj drejton Windows, nuk do të gjeni shumë VPN falas me aplikacione të përdorshme të Windows. Shërbimet falas nuk lëshojnë arna dhe azhurnime mjaft shpesh, kështu që aplikacionet shpesh janë me vështirësi. Gjatë provës sime, disa madje ngrinë laptopin tim, dhe unë u detyrova ta rifilloj atë që të funksionoj përsëri. 

VPN Premium ofrojnë aplikacione për të gjithë sistemet operative. Disa madje kanë aplikacione për tastierën tuaj të lojërave dhe TV të zgjuar. Këto aplikacione janë azhurnuar në mënyrë rutinore, kështu që nuk do të duhet të shqetësoheni për performancën e dobët ose vonesën.

kufizimet

VPN të lira kufizojnë gjerësinë e bandës, shpejtësinë, vendndodhjet e serverëve dhe të dhënat për të kursyer para dhe për t’ju inkurajuar të përmirësoheni në një plan premium.

Vendndodhjet e kufizuara të serverit do të thotë se VPN falas zakonisht nuk mund të anashkalojnë geoblocks, kështu që nuk mund të keni akses në shërbimet e transmetimit si Netflix dhe SlingTV. Edhe nëse mund të zhbllokoni një shërbim, gjerësia e bandës së zvogëluar dhe të dhënat e bëjnë të pamundur shikimin në definicion të lartë. 

VPN Premium operojnë rrjete globale të serverëve, dhe shumë prej tyre kanë serverë të optimizuar me transmetim që mund të kapërcejnë kufizimet e gjeo dhe blloqeve VPN. Ata gjithashtu ofrojnë të dhëna të pakufizuara, gjerësi bandë dhe shpejtësi.

VPN-të më të mira falas për laptopë

Kam testuar 33 VPN falas për të gjetur opsionet më të mira për laptopë. Kërkova shërbime me shtesa të shfletuesit, siguri të nivelit të lartë, veçori specifike për laptop.

1. NordVPN

NordVPN

 • Të dhëna të pakufizuara dhe shpejtësi të mëdha
 • Qepë mbi VPN për Tor
 • Deri në gjashtë lidhje të njëkohshme
 • Mbrojtje rrjedhje DNS dhe IPv6
 • 5,100+ serverë në 60 vende
 • P2P dhe serverë të optimizuar për transmetim
 • Punon me: Netflix, Hulu, iPlayer në BBC, HBO GO, Amazon Prime Video, Showtime, SlingTV
 • Kombinohet me: Windows, macOS, Android, iOS, Linux, AndroidTV, Chrome, Firefox dhe ruterat

NordVPN është një shërbim premium, por bujar Garanci pa para për rrezikun 30-ditor e vendos atë në krye të listës time. Një muaj është mjaft kohë për të vendosur nëse ju pëlqen shërbimi dhe ju merrni qasje në të gjitha tiparet e saj premium ndërsa po e provoni.

Përdor kriptimin e AES me 256-bit për të anonimizuar trafikun tuaj. NordVPN mban një politikë e rreptë e mos-logs, që do të thotë se nuk ka asnjë regjistrim të aktivitetit tuaj të shfletimit askund. Ajo është e vendosur në Panama-miqësore për jetën private, jashtë 5/9 / 14-syveJuridiksion.

Mbrojtja e rrjedhjeve IPv6 dhe DNS punoni për të ndaluar të metat e mundshme të sigurisë që rrjedhin vendndodhjen tuaj dhe aktivitetin e shfletimit të palëve të treta, si ofruesi juaj i shërbimit të internetit (ISP). Nëse doni të transmetoni, mbrojtja e rrjedhjes DNS është një mjet thelbësor për anashkalimin e blloqeve VPN.

Rrjeti i tij përbëhet nga 5,100+ serverë me shpejtësi të lartë në 59 vende, përfshirë serverët e optimizuar të rrjedhës që mund të zhbllokojnë Netflix SHBA dhe Hulu. Karakteristika CyberSec bllokon reklamat dhe gjurmuesit ndërsa jeni duke shikuar dhe duke kërkuar. Ndihmon gjithashtu në parandalimin e infeksioneve malware duke bllokuar faqet e internetit të dyshimtë para se të ngarkojnë.

NordVPN ka dedikuar serverat P2P. Këta serverë janë të shpejtë dhe të optimizuar për përrua. Mund të aktivizoni tiparin Onion over VPN në aplikacion për qasje të lehtë në faqet e internetit Tor dhe.onion.

Ka aplikacione për pothuajse çdo sistem operativ, dhe mund të siguroni deri në gjashtë pajisjet tuaja me një llogari të vetme. Pra, mund të mbroni telefonin, TV dhe tabletin tuaj pa paguar abonime shtesë.

Mbështetja është në dispozicion 24/7 përmes bisedës live në faqen kryesore të NordVPN.

Ne e vendosëm NordVPN në provë për të parë se si ai krahasohet me shërbime të tjera premium dhe falas. Ju mund të lexoni shqyrtimin e gjerë të kolegut tim për rezultatet e plota. 

Filloni me NordVPN Tani!

2. Shenjë xhamash

pajisjet e xhamit

 • 10 GB të dhëna falas në muaj
 • Mbrojtje rrjedhje WebRTC / IPv6 / DNS
 • Servers në dhjetë lokacione
 • Mbështet lidhjet P2P
 • Punon me: HBO GO, YouTube dhe Kodi
 • Pajtueshme me: Windows, macOS, Android, iOS, Linux, Chrome, Firefox, Opera, Amazon Fire TV, Nvidia Shield, Kodi dhe ruterat

Shenja e xhamave është a shërbim vërtet VPN falas me 10 GB të dhëna në muaj dhe veçori të përparuara të sigurisë. ’Shtë e mjaftueshme për të parë dhjetë orë video, por nuk mund të hyni në asnjë shërbim transmetimi përveç nëse e keni aktualizuar. Nëse keni nevojë për më shumë të dhëna, mund të fitoni një shtesë prej 5 GB duke tweetuar kompaninë.

Për dallim nga shumica e VPN-ve falas, nuk kërkon ndonjë informacion personal për t’u regjistruar. Ju duhet vetëm të furnizoni adresën tuaj të emailit, që do të thotë se nuk mban ndonjë nga informacionet tuaja të identifikueshme.

Strictshtë e rreptë politika pa log dhe encryption e shkallës ushtarake mbajeni aktivitetin tuaj anonim. Ju mund të përdorni Mode Vjedhurazi Windscrib për të anashkalojë censurën dhe geoblocks madje edhe në rajonet më kufizuese të botës, përfshirë Kinën dhe Rusinë.

Shenja e xhamit lejon përrimin, dhe është mjaft shpejt për të shkarkuar skedarë të mëdhenj shpejt. Edhe pse nuk mund të hyjë në Netflix ose Hulu, unë kam qenë në gjendje të transmetoj YouTube dhe Kodi pa probleme.

Ju keni serverë hyrje në 10 vende globale. Kjo nuk është aq kufizuese sa VPN-të më të lira, por do të thotë që nuk mund të zhbllokoni sitet me kufizim gjeo-kufitar nga ndonjë vend tjetër.

Aplikimet janë të lehta për t’u instaluar dhe përfshirë një firewall i integruar dhe Kontrolli i Lundrimit, i cili ju lidh me serverin më të shpejtë të disponueshëm. Nuk ju shërben asnjë shfaqje në aplikacion, por nuk ka bllokues reklamash, kështu që do të shihni akoma reklama në faqet e internetit të palëve të treta si YouTube.

Chatbot-i i Windscrib-it mund t’i përgjigjet pothuajse çdo pyetjeje që keni për tiparet dhe planet. Nëse nuk mundet, ajo ju lidh me një përfaqësues njerëzor për mbështetjen e bisedës live.

Dëshironi të mësoni më shumë rreth Windscrib? Shikoni një vështrim më të mirë se si u përpoqën me testet tona në rishikimin tonë.

Filloni me Windscrib Now!

3. TuneliBear

 • 500MB të dhëna falas në muaj
 • Serverë me shpejtësi të lartë në 22+ vende
 • Më vete, bllokues pa reklama për Chrome
 • Punon me: HBO GO, YouTube, Kodi
 • Kombinohet me: Mac, Windows, iOS, Android, Opera, Chrome dhe Firefox

TunnelBear ju jep 500MB të dhëna falas në muaj. Ju mund të gjeni në media sociale dhe emailet ose të shikoni video për rreth 30 minuta, por nuk janë të dhëna të mjaftueshme për të shkarkuar skedarë të mëdhenj ose përrua.

Aplikacionet e saj të lezetshme, me temë ariu, janë të lehta për tu shkarkuar dhe përdorur. Unë kam qenë në gjendje ta instaloj dhe konfiguroj atë në më pak se pesë minuta. 

TunnelBear përdor 256-bit encryption AES dhe mban një politikë të rreptë të mos-logs. Modaliteti i tij GhostBear i bën të dhënat tuaja të koduara të duken si trafik i rregullt nën inspektimin e paketave të thella (DPI). Kjo është thelbësore në vendet si Kina, ku qeveria bllokon në mënyrë rutinore lidhjet VPN. Kur aktivizoni modalitetin GhostBear, agjensitë e mbikëqyrjes nuk e dinë që ju jeni duke përdorur një VPN fare.

Ekziston një shtesë e Chrome e quajtur TunnelBear Blocker që bllokon reklamat, gjurmuesit dhe Flash. Megjithatë, nuk është i futur në aplikacion, kështu që do të duhet ta shkarkoni veç e veç.

TunnelBear-së Gjithmonë Në Mode lëshon aplikacionin dhe ju lidh me serverin më të mirë të disponueshëm VPN sapo të filloni pajisjen tuaj, kështu që nuk jeni kurrë të pambrojtur. Mënyra vigjilente është, në thelb, një ndërrues vrasës që parandalon rrjedhjet e të dhënave në rast të rrallë që lidhja juaj VPN bie.

Ju mund të përdorni cilësimin e saj më të ngushtë të Tunelit në lidhen automatikisht me serverin më të shpejtë bazuar në vendndodhjen tuaj. Shtë i përshtatshëm për mbrojtje themelore ndërsa jeni duke kërkuar, por nuk është e dobishme nëse po përpiqeni të anashkaloni një geoblock.

TunnelBear nuk mund të ketë akses në shërbimet e transmetimit si Netflix, Hulu ose iPlayer të BBC. Prapëseprapë, unë munda ta përdorja atë për të zhbllokuar videot me kufizime gjeo-kufizuese në YouTube dhe shtesat Kodi.

Nuk jam i sigurt se TunnelBear është për ju? Mësoni më shumë rreth veçorive në shqyrtimin e plotë të shitësit. 

Filloni me TunnelBear Tani!

4. ZenMate

Zenmate-pajisje-re

 • Të dhëna të pakufizuara falas
 • Kriptimi 128-bit
 • Katër lokacione të serverit
 • Punon me: Netflix US, HBO GO, Hulu, dhe Amazon Prime Video
 • E pajtueshme me: Chrome, Firefox dhe Opera

Versioni falas i ZenMate ofron të dhëna falas të pakufizuara, por është në dispozicion vetëm si një shtesë e shfletuesit. Zgjatjet janë të lehta dhe të lehta për t’u përdorur, por ato mbrojnë vetëm trafikun e shfletuesit tuaj. Të dhënat nga aplikacionet dhe programet e tjera nuk janë të koduara.

Zgjatjet e shfletuesit përdorin encryption 128-bit. Edhe pse më i ulët se 256-bit, është ende mjaftueshëm i fortë për të mbrojtur informacionin tuaj personal. ZenMate nuk e regjistron aktivitetin tënd të shfletimit, ose.

Mund të zhbllokojë shërbimet e transmetimit, përfshirë Netflix SHBA dhe Hulu. Por, shpejtësia e lidhjes suaj është e kufizuar në 2Mbps. Shpejtësia minimale e kërkuar për të transmetuar Netflix në përkufizimin standard është 3Mbps. Unë isha akoma në gjendje të transmetoja gjatë provave të mia, por kufizimi i shpejtësisë shkaktoi buffering dhe uli cilësinë time të videos. 

Ju keni qasje në serverat në Gjermani, Hong Kong, Rumani dhe SH.B.A.. Për shkak se ju mund të përdorni vetëm përmbajtjen e bllokuar që është në dispozicion në këto vende, nuk mund të transmetoni iPlayer në BBC.

ZenMate është me qendër në Gjermani, e cila është anëtare e Aleanca 14-Sytë. Por kjo nuk është gjithashtu shqetësuese sepse ZenMate nuk regjistron asnjë prej të dhënave tuaja. Edhe nëse një qeveri aleate do të kërkonte informacione për ju, ZenMate nuk do të kishte asgjë për t’u dhënë atyre.

Kur regjistroheni së pari për një llogari falas ZenMate, do të merrni një provë 7-ditore falas të shërbimit të saj premium. Ky nuk është një pajtim, dhe kur skadimi i gjyqit skadon, nuk do t’ju ngarkojë.

Nuk ka bisedë live, por mund të kontaktoni mbështetjen e klientit përmes formularit të kontaktit në faqen e tij të internetit. Kur arrita jashtë, mora një përgjigje brenda 24 orësh.

Dëshironi të mësoni më shumë rreth ZenMate? Shihni se si u vu në provë të gjerë në rishikimin tonë ZenMate.

Filloni me ZenMate Tani!

5. ProtonVPN

pajisje protonvpn

 • Të dhëna të pakufizuara falas dhe Bandwidth
 • Protokollet IKEv2 / IPSec dhe OpenVPN
 • Serverat në Japoni, Hollandë dhe SH.B.A.
 • Punon me: YouTube, Kodi, Netflix dhe Hulu
 • Kombinohet me: Windows, macOS, Android, iOS dhe Linux

ProtonVPN ju jep të dhëna dhe gjerësi të pakufizuar falas. Ajo nuk regjistron ndonjë nga aktivitetet e tua të shfletimit dhe ofron fshehtësi të përsosur përpara.

Sekret i përsosur përpara siguron që të keni një çelës të ri të kriptimit të përkohshëm për çdo seancë. Kjo do të thotë që, edhe nëse një haker komprometon njërën nga çelësat tuaj të enkriptimit, pjesa tjetër e seancave tuaja janë të sigurta.

Ai gjithashtu përdor Kriptimi AES 256-bit, mbrojtja e rrjedhjes së DNS dhe një ndërprerës automatik vrasës. Ai është me qendër në Zvicër, jashtë rajonit Juridiksioni 5/9/14-Sytë.

Aplikacioni Gjithmonë Në vendosje krijon një lidhje VPN sapo të fillojë laptopin tuaj, kështu që ju jeni gjithmonë të mbrojtur.

ProtonVPN nuk ju shërben reklamave, por nuk ka bllokues të integruar. Do të shihni akoma reklama nga palë të treta kur kërkoni dhe transmetoni.

Unë kam qenë në gjendje të transmetoj Netflix dhe Hulu në përkufizim standard me buffering minimal. Për shkak se ProtonVPN operon vetëm serverë falas në Japoni, Hollandë dhe SH.B.A., ju duhet të azhurnoni në premium për të hyrë në serverët në Mbretërinë e Bashkuar dhe vendet e tjera. Serverat falas mbështesin lidhjet P2P. 

Përzgjedhja e tij e kufizuar e serverëve shkakton bllokim të rrjetit gjatë kohës së pikut. Me kaq shumë përdorues të lirë të lidhur me vetëm tre serverë, serverët bëhen të mbingarkuar dhe ngadalësohen. Kam zbuluar që, gjatë periudhave të ngadalta, ishte akoma mjaft e shpejtë për të kontrolluar postat elektronike dhe Facebook, por unë nuk mund të ngarkoj një video në YouTube derisa të lehtësohet bllokimi. 

Ka një bazë të gjerë njohurish në uebfaqe. Nëse nuk mund ta gjeni përgjigjen për pyetjen tuaj atje, mund të kontaktoni mbështetjen e klientit përmes sistemit të biletave në qendrën e ndihmës.

Ju mund të lexoni më shumë rreth veçorive të ProtonVPN në shqyrtimin tonë gjithëpërfshirës.

Filloni me ProtonVPN Tani!

6. PrivateVPN

Pajisjet PrivateVPN

 • Gjykim falas 7 ditor me të dhëna të pakufizuara
 • Protokolet OpenVPN, PPTP, L2TP, IKEv2 / IPSec
 • Mbrojtja e rrjedhjes IPv6
 • Punon me: Netflix, BBCiPlayer, YouTube dhe Kodi
 • Kombinohet me: Windows, Mac, iOS, Android

PrivateVPN ju jep të dhëna, shpejtësi dhe gjerësi të pakufizuar gjatë gjykimit të saj 7-ditor falas. Mund të lidhni deri në gjashtë pajisjet tuaja me një llogari.

Ai i mban të dhënat tuaja të sigurta kriptimi i shkallës ushtarake dhe protokollet e sigurta VPN, si OpenVPN, PPTP, L2TP dhe IKEv2 / IPSec. PrivateVPN-së Mbrojtja e rrjedhjes IPv6 mban të fshehur adresën tuaj IP, kështu që nuk do të duhet të shqetësoheni për aplikacione të tjera që rrjedhin vendndodhjen tuaj.

PrivateVPN është me qendër në Suedi, e cila është pjesë e Aleancës me 14 sy. Por ju nuk keni nevojë të shqetësoheni, sepse PrivateVPN mban një politikë të rreptë të mos-logs. Ajo nuk ka asnjë regjistrim të aktivitetit tuaj të shfletimit për të rrjedhur.

Ju keni qasje në 150+ serverë me shpejtësi të lartë në 60 vende. Mund të zhbllokojë shërbimet më të njohura të transmetimit, duke përfshirë Netflix SHBA dhe iPlayer të BBC. Ju gjithashtu mund të përdorni PrivateVPN për të anashkaluar Firewall-in e Madh të Kinës duke përdorur protokollin L2TP.

Nëse hasni në telashe dhe mbështetje kontakti, duhet të flisni drejtpërdrejt me zhvilluesit, kështu që gjithmonë do të merrni një përgjigje që mund t’i besoni.

Dëshironi të mësoni më shumë rreth PrivateVPN? Lexoni rezultatet e testit të performancës në rishikimin tonë. 

Filloni me PrivateVPN Tani!

7. Opera VPN

imazhi i pajisjes së operës

 • Të dhëna të pakufizuara falas dhe Bandwidth
 • Serverat në tre rajone
 • Nuk kërkohet regjistrim
 • Punon me: YouTube dhe Kodi
 • Kombinohet me: Windows, macOS, Linux dhe Android

Opera VPN është një shtesë e shfletuesit falas për Opera dhe OperaGX. Kjo ju jep të dhëna të pakufizuar dhe gjerësi bandë, por serverët janë të kufizuar në Azi, Evropë dhe Amerikë. Ju nuk mund të zgjidhni një server nga një zonë specifike brenda këtyre rajoneve, kështu që është e vështirë të anashkaloni geoblocks me Opera VPN.

Për shkak se është një shtesë e shfletuesit, Opera VPN mbron vetëm trafikun tuaj të Operës. Nuk është në dispozicion për çdo shfletues tjetër.

Përdor encryption 256-bit dhe mban një politikë të rreptë të mos-logs. Kam zbuluar gjatë provës sime se serverët e Opera VPN janë të ngadaltë. Unë kam qenë në gjendje për të parë një video në YouTube në definicion të ulët, por kam përjetuar shumë buffering. Nuk mund të zhbllokojë Netflix ose ndonjë shërbim tjetër streaming.

Ekziston një seksion i shkurtër FAQ VPN në uebfaqen kryesore të Opera, por nuk ka mbështetje në dispozicion për shtrirjen e shfletuesit.

Mund të mësoni më shumë rreth përfitimeve dhe disavantazheve të përdorimit të Opera VPN nga duke lexuar përmbledhjen e thellë të kolegut tim. 

Filloni me OperaVPN Tani!

8. fsheh.me

dritaret fshihen.me

 • 2 GB të dhëna falas në muaj
 • Ndërprerës automatik vrasës dhe encryption 256-bit
 • Ndarje tunele
 • Punon me: Hulu, Netflix, HBO Go, Spotify dhe Amazon Prime Video
 • Kombinohet me: Windows, macOS, iOS, Android, Amazon Fire OS, Windows Phone, Linux, Blackberry, Chrome, Firefox, ruter dhe NAS

Ju merrni 2 GB të dhëna falas çdo muaj me fshehës.me. Shtë e mjaftueshme të kontrolloni emailin tuaj dhe të azhurnoni Facebook-un tuaj, ose të transmetoni në përkufizim standard për rreth dy orë.

Ti mundesh hyr në pesë lokacione të serverit me planin e saj falas, por ju mund të mbroni vetëm një pajisje për llogari. fsheh.me nuk është i përshtatshëm nëse doni të lidhni të gjithë familjen tuaj menjëherë.

Përdor karakteristikat premium të sigurisë, përfshirë Kriptimi 256-bit, mbrojtja e rrjedhjeve IP dhe një ndërprerës automatik vrasës. As nuk regjistron asnjë prej të dhënave tuaja.

Ju mund të përdorni tipar tunelizimi i ndarë për të rregulluar se cili trafik kalon përmes VPN tuaj, dhe i cili përdor adresën tuaj IP lokale. Vetëm disa VPN premium ofrojnë tunele të ndara, dhe është e rrallë të shihet në një VPN falas.

Mund të zhbllokojë Netflix SHBA, Amazon Prime Video dhe Hulu. Ai gjithashtu mbështet torrenting. Nuk e shpejton shpejtësinë e lidhjes suaj, që do të thotë se mund të përroiteni dhe të rrjedhni pa vonesa.

Mësoni më shumë rreth fshehja.me në shqyrtimin tonë të ekspertëve.

Filloni me fshehje.me Tani!

9. Shpejtoni

 • 2 GB të dhëna falas çdo muaj
 • Mbështet lidhjet P2P
 • 200+ serverë në 50 vende
 • Punon me: YouTube, HBO GO dhe Kodi
 • Kombinohet me: Windows, macOS, Linux, iOS dhe Android

Speedify ju siguron 2 GB të dhëna falas çdo muaj. Ju nuk keni nevojë të regjistroheni ose të siguroni ndonjë informacion të ndjeshëm, dhe mund të përdorni 200 servera në 50 vende.

Edhe pse ka serverë në SHBA dhe MB, nuk mund të zhbllokojë Netflix, Hulu ose iPlayer të BBC-së. Kam qenë në gjendje të hyj në HBO GO, YouTube dhe Kodi gjatë provave të mia.

Përdor kriptimin AES 128-GCM. Kjo nuk është aq e fortë sa 256-bit, por është akoma shumë e sigurt. Ai nuk e regjistron aktivitetin tuaj të shfletimit dhe ofron mbrojtje nga rrjedhja DNS.

Shpejtoni ofertat një veçori e lidhjes së kanalit që pretendon të rrisë shpejtësinë dhe besueshmërinë e lidhjes tuaj duke kombinuar lidhjet tuaja wi-fi, celular dhe Ethernet. Megjithatë, gjatë provës sime, zbulova që lidhja e kanalit nuk ndihmoi. Lidhja ime ishte e ngadaltë edhe me këtë mundësi të aktivizuar. 

Shtë gjithashtu e rëndësishme të theksohet se lidhja e kanalit përdor dy herë më shumë të dhëna. Pra, nëse jeni në një plan të kufizuar të dhënash me celularin tuaj ose wi-fi, duhet ta mbani të fikur.

Dëshironi të dini më shumë rreth Speedify? Shikoni se si krahasohet me shërbimet e tjera më të vlerësuara në rishikimin tonë. 

Filloni me Shpejtësoni Tani!

10. Betternet

chromebook më të mirë

 • 500MB të dhëna falas në ditë
 • Kriptimi i shkallës ushtarake
 • Punon me: YouTube dhe Kodi
 • Kombinohet me: Mac, Windows, iOS, Android dhe Chrome

Plani falas i mbështetur nga reklama i Betternet përfshin siguria e nivelit ushtarak dhe 500MB të dhëna në ditë. Kjo është e mjaftueshme për të shfletuar për rreth tetë orë ose transmetuar për 30 minuta. për fat të keq, Betternet nuk mund të zhbllokojë shërbimet e transmetimit si Netflix, por kam qenë në gjendje të shikoj YouTube dhe Kodi në përcaktimin standard.

Përdor encryption 256-bit, por nuk ka ndërprerës automatik vrasës. Protokolli i saj Catapult Hydra është krijuar për të maksimizuar shpejtësinë e lidhjes suaj.

Me seli në SH.B.A., Betternet bie brenda Juridiksioni 5/9/14-Sytë. Kur kontrollova politikën e tij të intimitetit, kuptova se nuk logon aktivitetin tuaj të shfletimit, por mban disa të dhëna për lidhjen tuaj, përfshirë pajisjen tuaj dhe informacionin e rrjetit. Ajo mbledh dhe kripton adresën tuaj të vërtetë IP, por i fshin këto informacione pasi të shkëputeni.

Ka një seksion të gjerë FAQ që mund t’i përgjigjet pothuajse çdo pyetjeje. Ju gjithashtu mund të kontaktoni shërbimin e klientit përmes formularit të kontaktit në faqen e tij të internetit.

Shikoni shqyrtimin tonë të plotë të Betternet për të mësuar më shumë rreth veçorive të tij të sigurisë. 

Filloni me Betternet Tani!

FAQs

Pse është e rëndësishme encryption për përdoruesit e laptopëve?

Kur shfletoni internetin pa një VPN, çdokush mund të spiunojë aktivitetin tuaj të shfletimit. Kjo përfshin çdo mesazh që ju dërgoni dhe fjalëkalime që futni në uebfaqe

Kriptimi bllokon trafikun tuaj të internetit në mënyrë që hakerat dhe spiunët të mos e lejojnë atë. Nëse një haker përgjon lidhjen tuaj dhe të dhënat tuaja janë të koduara, ata shohin një seri letrash dhe numrash të rastit në vend të informacionit tuaj personal.

Përdoruesit e laptopëve përballen me një rrezik unik sepse përdorin rrjete publike wi-fi. Dokush mund të operojë një rrjet publik wi-fi, duke përfshirë edhe kriminelët në internet. Ju mund të lidheni me një rrjet të rrezikshëm edhe pa e ditur, kështu që është thelbësore që informacionet tuaja personale të kodohen.

A janë legalë të VPN-ve?

po. VPN-të janë plotësisht të ligjshme në shumicën e vendeve. Vetëm disa rajone kufizojnë ose ndalojnë përdorimin e VPN.

Por mos u shqetësoni, asnjë turist nuk është arrestuar ndonjëherë për përdorimin e një VPN gjatë pushimeve.

Cilat janë rreziqet e përdorimit të një VPN Falas në Laptop?

Kam pasur një kohë të vështirë për të gjetur dhjetë VPN të sigurta për këtë listë. Shumica e shërbimeve që kam testuar përdorin shifrim të ulët, regjistrojnë të dhënat e përdoruesve ose kanë aplikacione që nuk funksionojnë.

Kam zbuluar që shumica e VPN-ve falas shkurtojnë qoshet kur bëhet fjalë për veçoritë e sigurisë. Duke përdorur një VPN më pak të sigurt, ju vendosni informacionin tuaj personal në rrezik. Kjo përfshin fjalëkalimet tuaja bankare, detajet e kartës së kreditit dhe hyrjet.

përmbledhje

Gjetja e një VPN me të vërtetë falas është pothuajse e pamundur. Edhe shërbimet më të mira falas kufizojnë të dhënat, shpejtësinë dhe transmetimin. Disa madje kufizojnë veçoritë e sigurisë, kështu që nuk e dini nëse të dhënat tuaja janë vërtet të sigurta.

Kjo është diçka për të cilën nuk duhet të shqetësoheni nëse përdorni një VPN premium. Shumica e shërbimeve premium, si NordVPN, ofroni prova falas dhe garanci për kthimin e parave, në mënyrë që t’i provoni ato falas. Nuk ka nevojë të rrezikoni sigurinë tuaj ose të kufizoni veten me një VPN falas.

Ju mund të mësoni më shumë rreth VPN për pajisjet tuaja të tjera në udhëzimin e kolegut tim VPN-të më të mira për lidhje të shumtaOse, kurseni vetes para në një shërbim premium duke përdorur tonën marrëveshjet dhe kuponat.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me