10 alternativat më të mira ekstraTorrent që funksionojnë në vitin 2020 [& ARE SAFE]


ExtraTorrent dikur ishte vendi i dytë më i madh përrua në botë, por në vitin 2017, ajo mbyllet vullnetarisht pa asnjë shpjegim. Ushtria e saj e tifozëve dhe ndjekësve besnikë u la pa e ditur se ku të shkonin. Ndërsa disa u zhvendosën te faqe të reja që kanë përdorur emrin ExtraTorrent, të tjerët ishin më të sigurt, duke pyetur veten nëse këto faqe ishin të falsifikuara.

Kështu që, çfarë duhet të bëni nëse jeni ende në kërkim të një zëvendësuesi për ExtraTorrent për të shkëmbyer skedarë? Ndërsa ju kujtojmë se ndarja e materialeve të mbrojtura nga të drejtat e autorit është e paligjshme dhe nuk mbështetet nga vpnMentor, ne mund t’ju ofrojmë ndihmë.

Atje jane alternativa për ExtraTorrent që janë ende duke u bërë të forta, por kërkohet kujdes kur të përdorni ato, dhe ne ju rekomandojmë të përdorni gjithmonë një VPN sa herë që përroni.

Alternativa më e mirë ExtraTorrent

 1. PirateBay.org
 2. RARBG.to
 3. 1337x
 4. TorLock
 5. Torrentz2eu.icu
 6. YTS.am / YIFY
 7. EZTV.ag
 8. Zooqle.me
 9. TorrentDownloads.me
 10. LimeTorrents.cc

10 Alternativa për ExtraTorrent

PirateBay.org

Pirate Bay mbetet faqja kryesore përrua në botë, duke siguruar qasje në një numër të pallogaritshëm të filmave, këngë muzikore, dhe shkarkime të programeve kompjuterike, si dhe shfaqje TV dhe skedarë të tjerë të përbashkët.

Bazuar në Seychelles, Pirate Bay është një organizatë jofitimprurëse që u themelua fillimisht nga aktivistët suedezë kundër të drejtave të autorit në 2003. Itshtë një nga vendet e pakta përrua që ka qëndruar në provën e kohës dhe gjeti një mënyrë për të mbetur brenda kufijve ligjorë – do të thotë se nuk mund të mbahet përgjegjës për ndonjë shkelje të së drejtës së autorit që ndodh përmes faqes së saj.

extratorrent-img (2)

RARBG.to

E themeluar në vitin 2008, RARBG lehtëson ndarjen e skedarëve nga kolegët me kolegë duke përdorur BitTorrent. Isshtë bllokuar në disa vende, përfshirë Britaninë e Madhe, Arabinë Saudite dhe Australinë. Përdorimi i një VPN do t’ju lejojë të anashkaloni këto kufizime, duke ju lejuar të keni qasje të sigurtë në përmbajtje – ndërsa kujtoni se ne nuk e mbështesim piraterinë. Sajti ofron një gamë të kategorive të shkarkimeve dhe gjithashtu ofron lajme, rishikime dhe informacione të tjera që lidhen me filmin dhe shfaqjen.

extratorrent-img (7)

1337x

1337x është aktualisht faqja e tretë më e popullarizuar e torrentit që është duke punuar ende në 2018. Ai përdor protokollin BitTorrent për të lejuar ndarjen e skedarëve peer-to-peer të drejtorisë së tij të dosjeve përrua. Sajti ka ndryshuar emrat e domain të paktën një herë për të shmangur ndalimin e kërkimit në Google; aktualisht ai është duke përdorur domainin.to si sitin kryesor të tij, por gjithashtu përdor.se kur faqja kryesore është e paarritshme.

extratorrent-img (5)

TorLock

TorLock kombinon një listë e madhe e përrallave me një përvojë fantastike të përdoruesit, veçanërisht nëse jeni duke kërkuar për filma dhe muzikë me cilësi të lartë të botuar së fundmi, episodet anime ose materialin e leximit. Disa nga gjërat në TorLock është e vështirë për tu gjetur në gjurmuesit e tjerë, por ka të ngjarë të gjesh edhe përrallat më të njohura edhe këtu – ka mbi 4.8 milion për të zgjedhur.

imazh torlock

Torrentz2eu.icu

Torrentz2eu.icu është një klon i Torrentz origjinal, i cili u mbyll me urdhër të gjykatës vitin e kaluar. Përpjekja për të hyrë në sit do të shkaktojë një paralajmërim nga programi antivirus. Kjo nuk duhet të jetë shqetësuese nëse përdorni një VPN siç sugjerohet, por është diçka për të qenë në dijeni.

YTS.am / YIFY

YTS.am filloi si YIFY, një grup i vogël që publikon botime me cilësi të lartë në një gamë të faqeve përrua. Pasi e kuptuan se sa shumë ishin bërë të njohur, ata filluan faqen e tyre përrua dhe lindi YTS. Sajti ka pasur disa emra domenesh të ndryshëm që nga atëherë dhe aktualisht po ekzekutohet nga YTS.am.

Sajti ka tërhequr vëmendjen e autoriteteve në shumë raste, më së shumti në Zelandën e Re ku është ngritur padi kundër piraterisë kundër saj. Sidoqoftë, ajo mbetet e popullarizuar tek përdoruesit për shkak të cilësisë së përmbajtjes së saj. YTS përdor një format të kodimit x264, i cili u jep përdoruesve skedarë me cilësi më të lartë sesa mund të ofrojnë shumë site të torrenting.

extratorrent-img (3)

EZTV.ag

EZTV.ag është një sit praktik dhe i drejtpërdrejtë përrua që përfshin një forum aktiv për raportimin e çështjeve përfshirë lidhjet e prishura. EZTV ka humbur disa besueshmëri vitet e fundit për shkak të shqetësimeve për sigurinë dhe privatësinë. Vini re se faqja në vetvete paralajmëron përdoruesit të përdorin një VPN para se të përdorni shërbimin.

extratorrent-img (4)

Zooqle.me

Zooqle.me është një sit i lehtë për t’u përdorur përrua që ka numra për t’ju ndihmuar të gjeni gjithçka që jeni pas – në ka një sasi mbresëlënëse të mbi 37,000 filma dhe 600 shfaqje televizive në dispozicion. Ndërfaqja është e fortë në përgjithësi, por mund të përdorë disa përmirësime të vogla për faqe të caktuara. Zooqle ka shumë përdorues besnikë aktualë dhe do të vazhdojë të rritet me kalimin e kohës me shpejtësi të përshpejtimit.

10-best-torrent-zoogle

TorrentDownloads.me

TorrentDownloads.me është një tjetër sit shumë i njohur përrua falë bibliotekës së tij të rregullt dhe të organizuar përrua. Nëse të gjithë gjurmuesit e tjerë dështojnë, kjo është ndoshta shansi juaj më i mirë për të gjetur materialin për të cilin po kërkoni me shumë dëshirë. Fatkeqësisht, ajo është bllokuar në shumë vende dhe nga shumë motorë kërkimi për shkak të profilit të lartë të saj.

imazh torrentdownloads

LimeTorrents.cc

LimeTorrents.cc është një sit që drejtohet nga një ndërfaqe e thjeshtë, e zoti dhe miqësore për përdoruesit. Lëshimet e reja gëzojnë shpejtësi të mirë dhe shumë mbjellës, megjithatë përrallat e vjetra shpesh mund të lihen të pa gatshme për dhe në gjendje të dobët. Isshtë një alternativë e shkëlqyeshme e planit B nëse faqja juaj e preferuar e përroit sapo është mbyllur ose është aktualisht e padisponueshme.

imazh limetorrents

Torshtë torrent i paligjshëm?

Me kaq shumë vende që lëshojnë ndalime batanije kundër faqeve të përroit, mund të supozoni se të gjitha format e përroit janë të paligjshme.

Në fakt, akti i torrenti në vetvete nuk është i paligjshëm. Mbjellja dhe shkarkimi është në mënyrë të përsosur brenda ligjit – deri sa të bëhet fjalë për materiale të mbrojtura nga të drejtat e autorit.

Torrenti për të shpërndarë ose shkarkuar materiale të mbrojtura nga të drejtat e autorit është i paligjshëm.

Meqenëse është kaq e vështirë të mbash gjurmët e asaj që ndahet përmes faqeve të përroit, shumë vende preferojnë të lëshojnë një ndalimi për të gjitha vendet e përroit për të parandaluar shpërndarjen e paligjshme të përmbajtjes së mbrojtur nga të drejtat e autorit.

Fatkeqësisht, përralla juridike kapet edhe në këto ndalime. Nëse dëshironi hyr në faqet e përroit në një vend ku ato janë ndaluar, do të duhet të përdorni një VPN.

Pse të përdorni një VPN për të hyrë në Alternativa ExtraTorrent?

Edhe nëse jeni duke marrë pjesë në përrua juridike, ajo ende mund të sjellë rreziqe, nga hakerat që vjedhin të dhënat tuajaskedarët që mbajnë viruse dhe malware mbi pajisjet tuaja. Dhe sepse mund të përdoret për veprimtari të paligjshme, përralla është i kufizuar në shumë vende dhe ndalohet plotësisht në disa të tjera.

A VPN mund t’ju mbajë të sigurt nga malware dhe siguroni një mënyrë për të merrni ndonjë ndalim të bezdisshëm për torrente, geoblocks ose goditje ISP.

1. Zhbllokoni faqet e përroit

Meqenëse përrenjtë mund të jenë të paligjshëm, disa vende bllokojnë faqet e përroit nga qasja brenda kufijve të tyre.

Nëse jetoni ose po udhëtoni për në një nga këto vende, do t’ju duhet një VPN nëse doni të përroni.

VPN-të punojnë nga duke ridrejtuar trafikun tuaj përmes serverit të tyre privats. Nëse lidheni me një server në një vend ku faqet e përroit nuk janë të bllokuara, do të ndodhë të duket sikur je duke hyrë në sit nga ai vend në vend të tuajën. Kjo atëherë zhbllokoni sitin e përroit.

Nëse faqet e tjera përveç atyre të përdorura për përrua janë gjithashtu të censuruar në vendin tuaj, një VPN e mirë do të jetë në gjendje ta bëjë anashkalojë muret e zjarrit të qeverisë dhe t’ju ndihmojnë të përdorni përmbajtje të kufizuar.

2. Qëndroni larg telasheve

Meqenëse përralla përfshin ndarjen e skedarëve P2P, nuk mund të jeni gjithmonë 100% të sigurt për atë që po merrni kur përroni. Nëse shkarkoni aksidentalisht materiale të mbrojtura nga të drejtat e autorit, mund të përballen me telashe juridike nëse ajo shkarkim gjurmohet përsëri tek ju.

Një VPN maskon adresën tuaj IP dhe kodon të gjithë trafikun tuaj, do të thotë që juaji aktiviteti i përroit mbahet plotësisht privat.

3. Mbroni veten nga malware

Si dhe duke shkarkuar aksidentalisht përmbajtje të mbrojtur nga e drejta e autorit, torrenting gjithashtu vjen me rrezik shumë të vërtetë të duke shkarkuar aksidentalisht keqdashës.

Softveri me qëllim të keq mund të jetë maskuar si një shkarkim i ligjshëm ose të fshehura brenda skedarëve në mënyrë që të mos e kuptoni se jeni infektuar. Pasi të ketë qasje në pajisjen tuaj, malware është zakonisht shumë i aftë të fshihet vetë dhe mund t’i japë krijuesit të saj akses në gjithçka, nga informacioni juaj personal deri në detajet bankare.

VPN-të më të mira vijnë bllokues të integruar të malware. Ky program do të njohë dhe bllokojë faqet e internetit të dyshimta dhe skedarët për t’ju mbrojtur nga çdo shkarkim aksidental.

4. Parandaloni goditjen

Meqenëse përrua mund të marrë shumë bandwidth, shumë ISP-të automatikisht do të lidhin lidhjen tuaj nëse zbulojnë përrua.

Për shkak se një VPN të dy encrypts trafikun tuaj dhe maskon adresën tuaj IP, ai do fshehni aktivitetin tuaj në internet edhe nga ISP-ja juaj. ISP-ja nuk do të jetë në gjendje të zbulojë se jeni përrua dhe prandaj nuk do të lidh lidhjen tuaj.

5. Mbroni privatësinë tuaj

Një çështje me lidhjet P2P është ajo përdoruesit e tjerë janë në gjendje të shohin adresën tuaj IP. Hakerët mund të përdorin këtë informacion për të gjurmoni vendndodhjen tuaj ose të kërcënojnë me sulme në internet si DoS ose DDoS.

Fshehja e adresës suaj të IP me një VPN do t’ju mbajë të sigurt nga çdo kërcënim në internet. Kur ju mbjell skedarë, përdoruesit e tjerë do të jenë në gjendje të shohin adresën IP VPN dhe jo tuajin. kjo ju ndihmon të qëndroni privat dhe të sigurt.

VPN-të më të mira për torrenting

Kur zgjidhni një VPN për t’u përdorur me një alternative ExtraTorrent, ekzistojnë disa tipare kryesore që duhet të kujdeseni për të:

 • Serverat miqësorë P2P që lejojnë përrua.
 • Aftësi të mira zhbllokimi të anashkalojë gjeo-kufizimet.
 • Shpejtësia e rrufeve për të shmangur shkarkime të ngadalta.
 • Një politikë e rreptë pa shkrime të sigurohemi që nuk ka të dhëna për aktivitetin tënd.
 • Programe anti-malware për të mbrojtur pajisjen tuaj nga infeksioni.

Të gjitha rekomandimet tona kryesore ofrojnë të gjitha këto karakteristika dhe më shumë.

1. NordVPN

NordVPN për Bulgaris

Pavarësisht nëse jeni i ri për torrentet dhe VPN-të, ose jeni njohur me të dy, NordVPN i drejton të gjithëve.

Jo vetëm që bën NordVPN mbështesin lidhjet P2P, gjithashtu do të lidhen automatikisht me serverin më të mirë për përrua. Shpejtësia e rrufeve mirësjellje e një të madhe rrjet global i 5,200 serverëve do të bëjë gjithashtu ngarkime dhe shkarkime të shpejta dhe të lehta.

NordVPN është e shkëlqyeshme për zhbllokimin e faqeve të përroit, madje i aftë për duke anashkaluar Firewall-in famëkeq të Kinës. Intimiteti juaj do të mbrohet nga kriptimi i shkallës ushtarake si dhe një ndërprerës automatik vrasës, Mbrojtja e rrjedhjes DNS, dhe a politikë e rreptë pa shkrime.

Të gjithë serverët NordVPN janë gjithashtu automatikisht mbrojtur nga malware dhe softver bllokues të adware.

Lexoni pse përdoruesit tanë e vlerësojnë NordVPN si shërbimin më të mirë VPN në përgjithësi, ose provojeni atë vetë me një 30 ditë garanci për kthimin e parave.

NordVPN mund të zhbllokojë:

 • Netflix, HBO, Hulu, Showtime, iPlayer të BBC, Amazon Prime Video dhe Sling TV.

Mbështet Torrenting:

 • Po, serverë specialiteti P2P të disponueshëm.

NordVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Compatibleshtë gjithashtu i pajtueshëm me ruterat.

Filloni Torrentin me NordVPN Tani!

2. ExpressVPN

Pajisjet ExpressVPN

Nëse jeni më të interesuar për shpejtësi se gjithçka tjetër, ExpressVPN është VPN përrua për ju.

Përdoruesit tanë e vlerësojnë ExpressVPN si VPN më e shpejtë në treg, e cila ju garanton shkarkime super të shpejtë. 3,000+ servera në 160 vende thotë zhbllokimi i përmbajtjes gjeo-të kufizuar nuk është problem.

Jo vetëm që ofron ExpressVPN a politikë e rreptë pa shkrime, ajo gjithashtu punëson Teknologji e besuarServer për të fshirë serverat e tij çdo herë që ato janë duke u fikur – duke siguruar që asnjë regjistrim i aktivitetit tuaj nuk mund të ruhet. Shërbimi gjithashtu ju mbron Kriptimi AES 256-bit, një vrasin kaloni, dhe Mbrojtja e rrjedhjes DNS.

ExpressVPN mund të jetë pak më e kushtueshme se VPN-të e tjera për përrua, por është deri tani më i shpejtë. Shihni veten me një 30 ditë garanci për kthimin e parave.

ExpressVPN mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, HBO, Amazon Prime Video, Showtime, Sling TV, DAZN, dhe iPlayer të BBC.

Mbështet Torrenting:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P.

ExpressVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Ajo gjithashtu ofron një aplikacion për t’u përdorur me disa ruterë.

Filloni Torrentin me ExpressVPN Tani!

3. CyberGhost

Cyberghost

Një zgjedhje e shkëlqyer për fillestarët, CyberGhost vjen me një profil i përkushtuar përrua në mënyrë që të mos shqetësoheni për ndonjë cilësim të ndërlikuar.

Profili do lidhen automatikisht me serverin më të mirë për përrua – atje jane 5.700+ për të zgjedhur në 90 vende të ndryshme. Ky rrjet i gjerë gjithashtu ju garanton a lidhje e besueshme dhe e shpejtë me aftësi të shkëlqyera zhbllokimi.

Bllokuesit e reklamave dhe malware do t’ju mbrojë nga çdo softuer i dëmshëm së bashku tipare të sigurisë së shkallës ushtarake dhe a politikë e rreptë pa log.

Ka një arsye që CyberGhost është kaq i popullarizuar në mesin e përruesve – provojeni për veten tuaj me një zemërgjerë Garanci për kthimin e parave prej 45 ditësh.

CyberGhost mund të zhbllokojë:

 • Profili i përkushtuar i transmetimit me serverë të optimizuar për: Netflix, iPlayer BBC, Sky Go, Hulu, Comedy Central, Eurosport, ESPN, dhe të tjerët.

Mbështet Torrenting:

 • Po; profili i dedikuar tregon vendet dhe numrin e përdoruesve.

CyberGhost punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, Amazon Fire Stick, Android TV, Linux dhe Chrome.

Filloni Torrentin me CyberGhost Tani!

përmbledhje

Torrentimi është një fenomen gjithnjë në zhvillim. Sapo të mbyllet njëra faqe, në vendin e saj shfaqet një tjetër. Ndërsa kjo është e shkëlqyeshme për përdoruesit përsa i përket zgjedhjes, ajo ngre shqetësime të mëtejshme për sigurinë dhe privatësinë. Nëse jeni duke menduar për torrent nga ndonjë prej 10 alternativave tona ekstraTorrent ose ndonjë sit tjetër torrent, atëherë përdorni një VPN.

Këto janë tonat zgjedh top për VPN-të më të mira për përrua.

Siguruesi i Rendit Vlerësimi ynë i Përdoruesit
Zgjedhja e redaktorit 5.0 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
2 4.9 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
3 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
4 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
5 4.7 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin

Nëse nuk jeni ende të bindur se keni nevojë për një VPN për përrua, atëherë lexoni udhëzuesin tonë për përrua për të mësuar më shumë.

Dhe nëse asnjë prej pesë opsioneve tona më të mira nuk duket si për ju, atëherë shikoni rrënjën tonë të të gjitha VPN-ve më të mira për ndarjen e skedarëve P2P.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map