Jak usunąć adware

Oprogramowanie reklamowe nie jest z natury złe. Całe oprogramowanie z reklamami osadzonymi jest w zasadzie oprogramowaniem reklamowym. Obejmuje to wiele legalnych i przydatnych programów, które są finansowane z reklam, a zatem są bezpłatne.

Niestety nie wszystkie programy reklamowe są tak przyjazne. Niektóre złośliwe oprogramowanie zalewa ekran komputera niechcianymi oknami wyskakującymi. Inne bezpłatne aplikacje i usługi online po prostu denerwują Cię zbyt dużą liczbą reklam.

Oczywiście chcesz pozbyć się takich inwazyjnych śmieci. Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie z różnego rodzaju złośliwym i irytującym oprogramowaniem reklamowym.

Gdy adware jest złośliwym oprogramowaniem

Najbardziej groźnym oprogramowaniem reklamowym jest ten rodzaj, który nie robi nic poza wyświetlaniem niekończących się wyskakujących reklam na pulpicie. Jest to zasadniczo złośliwe oprogramowanie. Niektóre z tego oprogramowania reklamowego, znanego jako oprogramowanie szpiegujące, również kradnie dane i wysyła je do stron trzecich.

Twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany tego rodzaju oprogramowaniem reklamowym, jeśli:

  • Wyskakujące okienka pojawiają się, gdy jeszcze nie uruchomiłeś programu. Adware działa w tle od uruchomienia.
  • Reklamy dotyczą witryn dla dorosłych i innych podejrzanych promocji. Niektóre złośliwe oprogramowanie reklamowe reklamuje również legalne produkty.
  • Nie masz pewności, jak program dostał się na Twój komputer. Złośliwe oprogramowanie i oprogramowanie szpiegujące są często dystrybuowane za pośrednictwem koni trojańskich, luk w przeglądarce, fałszywych pobrań i innych niecnych środków.

Jak usunąć złośliwe oprogramowanie reklamowe

Ponieważ złośliwe oprogramowanie reklamowe jest zaprojektowane tak, aby znaleźć się na twoim komputerze i pozostać tam, powoli doprowadzając Cię do szału, usunięcie go nie zawsze jest łatwe. Program może używać technologii rootkit do ukrywania swoich plików i aktywności. Dlatego nie chodzi tylko o odinstalowanie programu za pomocą Panelu sterowania systemu Windows lub usunięcie go w systemie OS X..

Na szczęście istnieje wiele innych sposobów usuwania i obrony przed oprogramowaniem reklamowym.

Narzędzia twojego systemu operacyjnego – Złośliwe oprogramowanie jest obecnie tak powszechnym zagrożeniem, że główne systemy operacyjne mają własne wbudowane narzędzia do usuwania. Windows oferuje „Narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania”, które skanuje i usuwa znane adware. Mac OS X również automatycznie skanuje pobrane pliki i poddaje kwarantannie znane zagrożenia. Upewnij się, że Twój system jest aktualny, w przeciwnym razie narzędzia te nie będą działać poprawnie.

Oprogramowanie zabezpieczające innych firm – Popularne pakiety bezpieczeństwa i antywirusowe, takie jak Norton, Kaspersky i McAfee, zawierają narzędzia do wykrywania i usuwania adware. Ponownie upewnij się, że te programy są aktualne z najnowszymi definicjami. Jeśli uważasz, że Twój komputer jest zainfekowany, uruchom skanowanie. Możesz także sprawdzić najlepsze darmowe opcje antywirusowe.

Narzędzia do usuwania adware – Istnieje również ogromna gama programów do pobrania, które są specjalnie zaprojektowane do usuwania adware. Co najlepsze, wiele z tych programów jest bezpłatnych. Popularne bezpłatne narzędzia to Spybot Search & Destroy, Combofix i HijackThis.

Najpierw sprawdź reputację swojego narzędzia do usuwania

Właśnie upewnij się, że używasz sprawdzonego narzędzia do usuwania adware. Złośliwe oprogramowanie jest często zamaskowane jako bezpłatne pliki do pobrania, które twierdzą, że oferują bezpłatne narzędzie do skanowania w poszukiwaniu wirusów lub usuwania oprogramowania reklamowego. Te nieuczciwe pliki do pobrania oprogramowania zabezpieczającego faktycznie zainfekują Twój komputer większą ilością złośliwego oprogramowania.

Sprawdź recenzje na swojej ulubionej stronie z recenzjami technologii przed pobraniem programów, o których nigdy nie słyszałeś. Dowiesz się znacznie lepiej, które narzędzia są warte twojego czasu.

Nie daj się zwieść

Dotyczy to również pobierania programów w ogóle. Najlepszym sposobem, aby pozostać wolnym od adware, jest uniknięcie infekcji.

  • Zbadaj reputację nowych programów przed ich pobraniem
  • Zachowaj ostrożność podczas pobierania czegokolwiek z nieznanych stron internetowych i usług udostępniania plików
  • Zainstaluj oprogramowanie zabezpieczające, które automatycznie skanuje nowe pliki w poszukiwaniu oprogramowania reklamowego i innych infekcji, jeśli chcesz zachować szczególną ostrożność

Głosuj stopami na legalne oprogramowanie reklamowe

Wreszcie złośliwe oprogramowanie reklamowe nie jest jedynym rodzajem, który może denerwować. Gdy prawdziwy program lub usługa internetowa bombarduje Cię zbyt dużą liczbą reklam, po prostu usuń go lub przestań go używać. W wielu przypadkach aktualizacja do wersji premium oprogramowania spowoduje usunięcie reklam.

Kliknij tutaj, aby wrócić do przewodników po prywatności ExpressVPN

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me