Jak skonfigurować zaporę ogniową

To niebezpieczny i rozpraszający uwagę internet. Hakerzy stanowią zagrożenie dla nas wszystkich, nie tylko dużych korporacji i sieci rządowych. A sieć oferuje pozornie nieograniczone zasoby szkodliwych i pochłaniających czas treści, których prawdopodobnie nie chcesz, aby użytkownicy Twojej sieci widzieli.

Zapora ogniowa to naprawdę skuteczna odpowiedź na te problemy. I na szczęście dla Ciebie prawdopodobnie masz już wbudowany w system operacyjny lub router internetowy. Oto jak to skonfigurować.

Zapory sprzętowe i programowe

Ogólnie rzecz biorąc, masz do dyspozycji dwa rodzaje zapory ogniowej.

Zapory sprzętowe / zapory oparte na routerze – Zapora w routerze internetowym jest zaporą sprzętową: jest urządzeniem dedykowanym. Ponieważ znajduje się na bramie między Internetem a całą siecią, filtrowany ruch jest zwykle blokowany dla wszystkich. To czyni go idealnym do ustawiania reguł filtrowania dla całej sieci. Jest bardziej wydajny i łatwiejszy do zarządzania niż używanie osobnych zapór ogniowych dla każdego komputera. Dzięki jednemu urządzeniu filtrującemu ruch na głównej bramie, możesz zaoszczędzić moc obliczeniową i uprościć swoją politykę bezpieczeństwa.

Zapory programowe – Zapory wbudowane w Windows i OS X są oczywiście oprogramowaniem. Możesz także uzyskać oprogramowanie zapory innej firmy, takie jak Comodo i Firewall. Te zapory ogniowe mogą filtrować ruch do iz komputera, na którym są zainstalowane.

Używając kombinacji zapór sprzętowych i programowych w każdej bramie sieciowej, możesz zbudować politykę bezpieczeństwa, która opiekuje się całą siecią i konkretnymi komputerami.

Konfigurowanie zapory routera

Zapora routera jest zwykle kontrolowana z poziomu przeglądarki za pośrednictwem interfejsu internetowego. Sprawdź w dokumentacji routera, jak uzyskać do niego dostęp.

Typowe funkcje, których możesz chcieć użyć to:

Ustawianie poziomów bezpieczeństwa – Większość zapór ogniowych routera ma różne poziomy bezpieczeństwa. Standardowo zapora może blokować wszystkie niechciane połączenia przychodzące, ponieważ mogą one być złośliwe. Możesz wybrać wyższy lub niższy poziom bezpieczeństwa w zależności od potrzeb, a następnie dostosować je za pomocą dodatkowych reguł.

Przekierowanie portów – Jeśli korzystasz z usług internetowych wykonujących połączenia przychodzące, musisz znaleźć numery portów używanych przez te usługi i „przekierować je”. Typowe przykłady to gry online i usługi udostępniania p2p.

Filtrowanie adresów – Zablokuj dostęp do określonych witryn wszystkim użytkownikom sieci, tworząc listę nazw domen, które chcesz filtrować.

DMZ – „Strefa zdemilitaryzowana” to obszar poza zaporą ogniową, do którego można przypisać jedno lub więcej urządzeń. Wszystko w strefie DMZ może wysyłać i odbierać wszystko przez sieć.

Konfigurowanie zapory komputera

Windows, Mac OS X i inne nowoczesne systemy operacyjne dla komputerów stacjonarnych są wyposażone w zapory programowe warstwy aplikacji. Podobnie jak zapory sprzętowe, zawierają one standardowe ustawienia zabezpieczeń, które zapewniają podstawową ochronę przed hakerami i wirusami.

Ponieważ są to zapory ogniowe w warstwie aplikacji, można ich również używać do ustawiania reguł dla określonych programów na komputerze. Gdy nowa aplikacja próbuje skorzystać z Internetu po raz pierwszy, zapora systemu operacyjnego może wyświetlać monit o zezwolenie lub odmowę dostępu.

Jednak użytkownicy podstawowi powinni pamiętać, że nie musisz zmieniać ustawień!

Konfigurowanie Zapory systemu Windows

  1.   Przesuń w prawo lub wskaż prawym górnym rogu i wyszukaj „firewall”, a następnie otwórz zapora systemu Windows
  2.   Użyj opcji po lewej, aby włączyć lub wyłączyć Zaporę systemu Windows
  3.   Ustaw uprawnienia dla określonych programów za pomocą opcji „Zezwalaj na aplikację lub funkcję za pośrednictwem Zapory systemu Windows,”Ponownie po lewej stronie
  4.   Aby otworzyć porty i ustawić reguły, wybierz Zaawansowane ustawienia, następnie Reguły przychodzące lub Reguły wychodzące, następnie „Nowa reguła…” w prawym okienku. Kreator przeprowadzi Cię przez cały proces.

Konfigurowanie zapory aplikacji OS X

  1.   Wybierać Preferencje systemu z menu Apple Bezpieczeństwo. Kliknij Zapora ogniowa kartę, a następnie „Włącz zaporę”, aby włączyć zaporę.
  2.   Kliknij Zaawansowane ustawienia dostosować zaporę ogniową
  3.   Wybierz „Zablokuj wszystkie połączenia przychodzące”, Aby uniemożliwić usługom udostępniania odbieranie połączeń przychodzących
  4.   Kliknij Dodaj aplikację (+) przycisk, aby zezwolić na połączenia przychodzące dla określonych aplikacji. Można odmówić dostępu do aplikacji za pomocą Usuń aplikację (-) przycisk.

Teraz możesz skonfigurować zaporę ogniową, aby zapobiegać złośliwym połączeniom, blokować dostęp do szkodliwych witryn w całej sieci, otwierać porty potrzebne do ulubionych usług i kontrolować dostęp do Internetu poszczególnych aplikacji. Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje, sprawdź dokumentację zapory lub strony pomocy.

Kliknij tutaj, aby wrócić do przewodników po prywatności ExpressVPN

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me