Co to jest złośliwe oprogramowanie?

Prawie każdy rozumie, czym jest wirus komputerowy. Jednak podczas instalowania programów zabezpieczających w swoich systemach termin „wirus” jest często łączony z „złośliwym oprogramowaniem” – termin, który może być nieznany większości ludzi, chociaż w rzeczywistości jest bardziej wszechstronny.

szkodliwe oprogramowanie

Złośliwe oprogramowanie może stanowić poważne zagrożenie dla twojego systemu i systemów w twojej sieci kontaktów. Dlatego zrozumienie natury złośliwego oprogramowania jest pierwszym krokiem do wzmocnienia protokołu bezpieczeństwa online.

Złośliwe oprogramowanie to skrócona forma wyrażenia „złośliwe oprogramowanie”. Złośliwe oprogramowanie oznacza każde oprogramowanie zaprojektowane w celu wyrządzenia szkody, więc technicznie wirus komputerowy jest złośliwym oprogramowaniem, mimo że często jest klasyfikowane samodzielnie. Lub, w kategoriach laików, złośliwe oprogramowanie to oprogramowanie, którego nie chcesz, robiąc rzeczy, na które nigdy się nie zgodziłeś.

Przyjrzyjmy się, jak zwykle rozprzestrzenia się złośliwe oprogramowanie. W większości przypadków złośliwe oprogramowanie jest dostarczane w jednej z trzech mod:

Sfałszowany e-mail: Wszyscy otrzymywaliśmy e-maile udające, że nimi nie są. Często są one łatwe do zidentyfikowania i odrzucenia. Czasami jednak wiadomości e-mail naszych kontaktów zostają zhakowane, a złośliwe oprogramowanie jest wysyłane jako załącznik za pośrednictwem tych kont.

Osadzony w instalacji: Istnieje wiele sposobów pobierania oprogramowania przez Internet. Jednak jeśli nie otrzymujesz go z oficjalnego źródła, zawsze istnieje szansa, że ​​może zawierać złośliwe oprogramowanie. Na przykład, jeśli szukasz, powiedzmy, oprogramowania do edycji wideo, możesz znaleźć wiele linków do aplikacji. Tylko jeden z tych linków pochodzi z zaufanego oficjalnego źródła; inne to losowe strony internetowe, które mogą prowadzić do instalacji zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem. Nie oznacza to, że koniecznie tak będzie, ale ważne jest, aby zachować czujność.

Przebrany za coś innego: Może myślałeś, że pobierasz oprogramowanie do edycji wideo – ale jeśli tak, to dlaczego nie zainstalowało się to oprogramowanie? Zamiast tego pozostały ci niejasne powiadomienia i być może podejrzane podejrzenie, że rzeczy nie były takie, jak się wydawały. Niezależnie od tego, czy pobierane z Internetu, czy jako torrent, wiele złośliwych programów rozprzestrzenia się za pomocą prostych sztuczek.

Co faktycznie robi złośliwe oprogramowanie? Po prostu o niczym. Złośliwe oprogramowanie może być wykorzystywane w całkowicie złośliwy sposób w celu rozprzestrzeniania niszczenia danych lub może być wykorzystywane w „legalnych, ale pozbawionych skrupułów” metodach. Przykładem tego ostatniego jest firma instalująca dane śledzenia statystycznego podczas instalowania ich oprogramowania. Z technicznego punktu widzenia nie robi nic złego, a być może zgodziłeś się na to w niejasny sposób z ich umową użytkownika, ale nadal używa twojego systemu do własnych celów. Ponadto śledzenie danych osobowych stanowi naruszenie prywatności.

W niektórych przypadkach złośliwe oprogramowanie jest niezwykle trudne do wykrycia i wyeliminowania. Może to wynikać z faktu, że jest ukryty jako coś innego, ale w najgorszym przypadku oprogramowanie znane jako rootkity jest skonfigurowane w taki sposób, że są prawie niewykrywalne dla użytkowników, patrząc na menedżera zadań systemu.

Z tego powodu może nie być bezpośrednich wskaźników złośliwego oprogramowania. Zamiast tego warto poszukać ogólnych symptomów, takich jak wyskakujące okienka przeglądarki (zwykle z ekstremalnymi komunikatami „Niebezpieczeństwo! Kliknij tutaj!”) Lub ogólne spowolnienie systemu dzięki złośliwemu oprogramowaniu pochłaniającemu zasoby. Jeśli napotkasz coś dziwnego, najlepszym sposobem jest pobranie narzędzia anty-malware i dokładne skanowanie systemu. Narzędzia te identyfikują złośliwe oprogramowanie i zapewniają opcję kwarantanny lub usunięcia powiązanych plików.

Szkodliwe oprogramowanie stale się rozwija, ponieważ programiści wyprzedzają konkurencję. Na szczęście, gdy nauczysz się rozpoznawać typowe sztuczki szkodliwego oprogramowania, łatwiej jest go uniknąć. A gdy uzbroiłeś się w dobre narzędzie do ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, zabezpieczyłeś się przed tym, by Twój komputer stał się narzędziem anonimowych hakerów. Tak jak w prawdziwym słowie, połączenie edukacji i zdrowego rozsądku może często być najlepszą obroną przed ludźmi, którzy chcą wyrządzić ci krzywdę.

Kliknij tutaj, aby wrócić do przewodników po prywatności ExpressVPN

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me