Co to jest oprogramowanie szpiegujące?

Oprogramowanie szpiegujące może być najodpowiedniejszym rodzajem oprogramowania komputerowego. Jest to dowolny program, który potajemnie wślizguje się na twój komputer i szpieguje twoje prywatne informacje bez twojej wiedzy. Zupełnie jak prawdziwy szpieg.

Typowe oprogramowanie szpiegujące nie prowadzi jednak szpiegostwa w stylu Jamesa Bonda. Służy do kradzieży informacji o nieuprawnionym zysku autora.

Nie chcesz w swoim życiu programów szpiegujących. Warto więc dowiedzieć się, co to jest oprogramowanie szpiegujące, co może się stać, gdy komputer jest zainfekowany, i jak go usunąć.

Spyware występuje w wielu odmianach

Ponieważ termin „oprogramowanie szpiegujące” obejmuje każdy program, który potajemnie kradnie twoje informacje, jego efekty są różnorodne i liczne. Typowe przykłady to:

Kradzież danych osobowych – Wiadomo, że oprogramowanie szpiegujące śledzi i przekazuje wszystko, od danych karty kredytowej i danych logowania po sesje czatu. Informacje mogą być następnie wykorzystane do kradzieży tożsamości i oszustwa.

Ukierunkowane reklamy – Oprogramowanie śledzi odwiedzane witryny i zgłasza te informacje stronie trzeciej, która wykorzystuje dane do dostarczania trafnych wyświetleń reklamy. Jeśli te funkcje są wbudowane w adware, samo oprogramowanie może wyświetlać niechciane wyskakujące reklamy na ekranie.

Oszustwo partnerskie – Reklamodawcy i sieci podmiotów stowarzyszonych zostały zaatakowane przez oprogramowanie szpiegujące, które zastąpiło autentyczne identyfikatory podmiotów stowarzyszonych identyfikatorami należącymi do właściciela oprogramowania szpiegującego. W rezultacie właściciel oprogramowania szpiegującego otrzymuje dochód za ciężką pracę marketingowca stowarzyszonego.

W jaki sposób oprogramowanie szpiegujące może zainfekować komputer

Oprogramowanie szpiegujące zasadniczo różni się od wirusów i robaków tym, że nie próbuje przenosić się z jednego komputera na drugi. Zakażenie zwykle występuje poprzez:

  • Sprzedaż wiązana z innym oprogramowaniem, których użytkownicy oszukują w pobieraniu i instalowaniu
  • Luki bezpieczeństwa w przeglądarkach internetowych oraz inne oprogramowanie, które jest wykorzystywane przez złośliwe strony internetowe, które użytkownicy są oszukiwani
  • konie trojańskie ukryte w załącznikach wiadomości e-mail i innych plikach do pobrania, które użytkownicy są uznani za wiarygodne pliki

Operacja tajna

Technologie rootkitów: Po zainfekowaniu komputera przez oprogramowanie szpiegujące zwykle ukrywa się on za pomocą technologii rootkit. Utrudnia to wykrycie i usunięcie.

Wyłączanie bezpieczeństwa: W systemach Windows użytkownicy często zostają zarażeni podczas korzystania z konta z uprawnieniami administratora. Dzięki temu oprogramowanie szpiegujące może również działać z uprawnieniami administratora, co daje mu pełny dostęp do systemu. Oprogramowanie szpiegujące może wówczas wyłączyć zapory ogniowe i oprogramowanie antywirusowe, otwierając drzwi przed dalszymi infekcjami i uniemożliwiając automatyczne usunięcie oprogramowania szpiegującego.

Znaki, że komputer może być zainfekowany

Powolny system: Komputery często działają wolniej po zainfekowaniu oprogramowaniem szpiegującym. Wynika to z faktu, że oprogramowanie szpiegujące wykorzystuje zasoby systemowe, które zwykle byłyby dostępne dla innych programów, do śledzenia i przesyłania danych osobowych.

Niechciane wyskakujące reklamy: Gdy oprogramowanie szpiegujące jest połączone z oprogramowaniem reklamowym, może zalać ekran reklamami. Jeśli pojawia się wiele wyskakujących okienek bez wyraźnego powodu, prawdopodobnie komputer jest zainfekowany.

Niechciane przekierowania strony i wyszukiwania: Niektóre programy szpiegujące, takie jak niesławny CoolWebSearch, mogą przeniknąć do przeglądarki i kontrolować stronę główną i wyniki wyszukiwania. Jeśli wydaje się, że Twoja przeglądarka oszalała, prawdopodobną przyczyną jest oprogramowanie szpiegujące.

Jak usunąć oprogramowanie szpiegujące

Chociaż programy szpiegujące różnią się od wirusów sposobem rozprzestrzeniania się i działaniem, usuwanie programów szpiegujących obejmuje w większości te same kroki. Użyj narzędzi systemowych takich jak Windows Defender lub oprogramowanie antywirusowe do jego wykrywania i usuwania. I zapobiegaj infekcji, zachowując ostrożność podczas pobierania plików internetowych i załączników wiadomości e-mail.

Kliknij tutaj, aby wrócić do przewodników po prywatności ExpressVPN

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me